Dzisiaj przeżywamy XXIV Dzień Papieski pod hasłem: „Jan Paweł II
– Ewangelia starości i cierpienia”. W tym dniu tradycyjnie przed kościołem, odbywa się zbiórka ofiar będąca podstawą finansowania programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który aktualnie obejmuje opieką blisko 2000 uczniów i studentów. Po każdej Mszy św. Parafialny Zespół Caritas rozprowadza kremówki. Uzyskane w ten sposób fundusze przeznaczone zostaną na rzecz parafian znajdujących się w trudnej
sytuacji materialnej.
- Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa różańcowe, które przeżywamy w dni
powszednie o godz. 7.30 i 18.30. W niedziele – Różaniec po Mszy św. o godz. 9.30. Różaniec dla dzieci we wtorki i czwartki o godz.17.30. Dzieci wraz z rodzicami serdecznie zapraszamy. - Drogim Nauczycielom, Wychowawcom, Pracownikom Szkoły, oraz wszystkim Uczniom z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który przeżywać będziemy
w poniedziałek 14 października br., życzymy błogosławieństwa Bożego, zdrowia,
wszelkich potrzebnych łask oraz darów Ducha Świętego. - W piątek 18 października z racji święta św. Łukasza – Patrona służby zdrowia swoje święto obchodzą Pracownicy Służby Zdrowia, obdarujmy Ich naszą modlitwą.
- W przyszłą niedzielę – Światową Niedzielę Misyjną rozpoczniemy „Tydzień misyjny”. Składka przeznaczona będzie na misje.
- Serdecznie zapraszamy na ostatnie w tym roku Nabożeństwo fatimskie w łączności
ze Mszą św., dzisiaj o godz. 20.00. - W biurze parafialnym można zamawiać wymienianki roczne.
- Dzisiaj dzień imienin przeżywa nasz Ks. Kanonik Edward. Pamiętamy w modlitwie
i życzymy Solenizantowi Bożego błogosławieństwa. - Próba scholii dziecięcej w sobotę o godz. 10.30.
- Zbiórka ministrantów w piątek o godz. 19.00.
- Serdecznie zapraszamy członków Wspólnoty Żywego Różańca na spotkanie formacyjne w Domu Parafialnym w najbliższy czwartek 17 października o godz. 17.00. Spotkanie zakończy się przed Mszą św. o godz. 18.00.
Tematem tego miesiąca będzie roztropność. Rozważania wstępne przygotowane przez Wspólnotę załączone są do niniejszych ogłoszeń. Zachęcamy wszystkich wiernych do zapoznania się z tym krótkim tekstem.
ROZTROPNOŚĆ
Gdyby człowiek w swoich życiowych i duchowych decyzjach czy też działaniach kierował się zawsze roztropnością jakże wzniosłe i szlachetne byłyby dzieła dokonane na tym świecie! Roztropność ubiera niejako każdą cnotę w szatę doskonałości, nakłada na jej głowę laur zwycięstwa. Innymi słowy, tak jak masa do wypieku ciasta potrzebuje formy aby nabrać odpowiednich kształtów tak każda cnota potrzebuje być uformowana przez roztropność by nie uległa zniekształceniu. Jest to w gruncie rzeczy dość trudnym zabiegiem, roztropność bowiem choć jest niezrównanym narzędziem doskonalenia się
w cnotach to jednak nie wszyscy potrafią się tą „aparaturą duchową” posługiwać.
Zasięgnijmy więc rady u Św. Faustyny: Dusza, która się zastanawia, otrzymuje wiele światła. Dusza rozproszona sama siebie naraża na upadek i niech się nie dziwi, że upada (Dz. 145) w innym miejscu w Dzienniczku zapisała taką wskazówkę: „Cnota bez
roztropności nie jest cnotą. Często powinniśmy się modlić do Ducha Św. o tę łaskę
roztropności. Na roztropność składa się: rozwaga, rozumne zastanowienie się i mężne postanowienie (…) My musimy decydować, możemy i powinniśmy zasięgać rady i szukać światła…”(Dz. 1106). Jak zatem postępować roztropnie w codziennym życiu?
Chociażby gdy zrodzi się w naszej głowie jakaś myśl, zastanówmy się czy pochodzi ona od Boga czy jest pokusą pod przykrywką dobra. Gdy zechcemy kogoś pouczyć to najpierw rozważmy czy słowa te będą przepełnione miłością do danej osoby. Jeśli mamy komuś powiedzieć o wadach innych to zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy czy
przyniesie to dla nich pożytek a gdy planujemy podjąć działania zasięgnijmy rady u osób z większym doświadczeniem życiowym szukając różnych możliwości, z pełnią spokoju wewnętrznego wypracujmy najlepsze rozwiązanie zgodne z duchem Ewangelii. Roztropność wymaga wysiłku w panowaniu nad porywami naszej rozwichrzonej i nieuporządkowanej natury ludzkiej. Domaga się ona od nas cierpliwości, powściągliwości, spokoju, wyważenia i zastanowienia. Ta cnota idzie w parze z cichością, w której najgłośniej przemawia do nas Bóg dając nam światło rozeznania Swojej Świętej woli – „Błogosławieni cisi” (Mt 5,5). Roztropnym jest chociażby ten, kto nie odkłada modlitwy na późny
wieczór kiedy jest już zbyt zmęczony bo wie, że tylko poprzez gorliwą modlitwę i wiarę może okrasić każdy swój uczynek, myśl czy wypowiedziane słowo Bożym tchnieniem, bo wszak jeśli od Ducha Świętego pochodzi sposób wyrażania się i zachowania wobec bliźnich to zawsze towarzyszyć im będzie delikatny powiew Bożej łaski. Ten powiew jest bardzo subtelny i łagodny. Dokładnie taki jaki jest Jezus. Jeśli chcemy być roztropni a nie wiemy co mamy czynić, to ćwiczmy się w naśladowaniu naszego Zbawiciela i tak jak Maryja wołając doń w litanii Loretańskiej „Panno roztropna”, zachowujmy wszystkie sprawy rozważając je w naszych sercach (Łk 2,19). W odniesieniu do bliźnich bądźmy wpatrzeni w Chrystusa, który nigdy niczego nam nie narzuca, tylko zaprasza: „Jeśli kto chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie” (Mt 16,24-25).
——————————————————————————————————————————-
33 – DNIOWE REKOLEKCJE – Droga Maryi
13 października – 16 listopada 2024 r.
„Ach, cóż za przedziwne to dzieło! Proch przemienia się w światłość, brud w czystość, grzech w świętość, stworzenie w Stwórcę i człowiek w Boga! (…) Twoim najpewniejszym powołaniem jest zdobycie świętości Bożej (…) Cóż więc uczynisz, Duszo? Jakie środki wybierzesz, żeby wznieść się tam, dokąd cię Bóg wzywa?” (św. Ludwik)
Droga Maryi to 33 dniowe rekolekcji przygotowujące do oddania swojego życia Panu Jezusowi przez Maryję w Niewolę Miłości, w duchu św. Ludwika Marii Grignion de Monfort.
Droga Maryi to wejście na drogę doskonałego nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny, która jest “drogą łatwą, krótką, doskonałą i pewną” (św. Ludwik)
Droga Maryi to 33 dniowe rekolekcje, których celem jest głębsze zrozumienie oraz odnowienie przymierza Chrztu Świętego oraz przygotowanie do oddania swojego życia Panu Jezusowi przez Maryję w Niewolę Miłości, w duchu św. Ludwika Marii Grignion de Monfort.
To wejście na drogę doskonałego nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny, która jest “drogą łatwą, krótką, doskonałą i pewną” (św. Ludwik) Tą drogą przed nami szli wszyscy papieże XX wieku, a także wielcy Polscy święci, którzy w swoim życiu kierowali się zawołaniami: św. Jan Paweł II “Totus Tuus”, bł. Kardynał Stefan Wyszyński “Wszystko postawiłem na Maryję”, czy św. Maksymilian Kolbe “Zdobyć cały świat dla Niepokalanej”.
Te rekolekcje skierowane są do wszystkich, niezależnie od wspólnoty do której należymy, czy naszej duchowości. Zaś doskonałe nabożeństwo do Maryi jest fundamentem na naszej drodze do świętości, czy też wszelkich naszych działań i inicjatyw. W osobach, które oddały swoje życie Panu Jezusowi przez Maryję rzwija się: głęboka, wewnętrzna relacja z Matką Bożą na drodze do Chrystusa, częstsze uczestnictwo we Mszy Świętej oraz pragnienie Adoracji Najświętszego Sakramentu, pragnienie konkretnej służby zarówno w rodzinie, jak i w parafii, duch modlitwy(szczególnie różańcowej), umartwienia i wynagradzania. całej wspólnoty.
Krok 1 – Pragnienie, decyzja – decyzja naszego serca. Chcę poznać samego siebie, poznać Maryję, Chrystusa i oddać się całkowicie Bogu przez Maryję.
Krok 2 – 33 dniowe rekolekcje – przeżywane indywidualnie na podstawie treści
w książce lub na naszej stronie internetowej, rekolekcje przeżywam wraz
ze wspólnotą kościoła. Wszyscy otaczani są modlitwą, mogą liczyć także na wsparcie duchowe oraz pomoc ks. Proboszcza.
Krok 3 – Akt oddania – po przeżyciu 33 dniowych rekolekcji podczas uroczystej Mszy Świętej odczytuje indywidualnie Akt oddanie się Panu Jezusowi przez Maryję w Niewolę Miłości. Jest to cudowny moment.
Krok 4 – Życie oddaniem – zaczynam w codzienności żyć doskonałym nabożeństwa do Najświętsze Maryi Panny poprzez praktykowanie konkretnych Drogowskazów na Drodze Maryi w moim życiu opisanych w rozdziale Drogowskazy na drodze Maryi. Życie pełne łask i miłości.
Zapraszamy Parafian, którzy pragną wejść na drogę Maryi oraz tych, którzy już idą tą drogą i mają w sercu pragnienie by ponowić rekolekcje oddania i przeżyć wspólnie ten piękny czas. Ta Droga jest najpewniejszą, najpiękniejszą i doskonałą droga do Jezusa dla nas i naszych bliskich. ZAPRASZAMY.
Rozpoczęcie 13.10.2024
Zakończenie 16.11.2024 w święto Matki Bożej Miłosierdzia.
Zachęcamy wszystkich wiernych do podjęcia tego dzieła duchowego dla wielkiego pożytku swojej duszy, naszej Parafii i całej wspólnoty kościoła.
Książkę DROGA MARYI oraz inne pomocne materiały będą rozprowadzane dzisiaj po Mszach św. Są także do nabycia kalendarze Maryjne. Dochód z ich sprzedaży wspiera działania ewangelizacyjne fundacji Tota Tua z Poznania, która opiekuje się także bezdomnymi.
Módlmy się. Jestem cały Twój i wszystko, co mam, jest Twoją własnością, umiłowany Jezu, przez Maryję, Twoją świętą Matkę. Amen!
Informacje oraz treści rekolekcyjne 33 – znajdują się także na stronie: parafiapuszczykowo.pl w zakładce: Maryja i św. Józef. Ave Maria