Misterium Pasyjne „Stabat Mater Dolorosa”

Serdecznie zapraszamy na Misterium Pasyjne „Stabat Mater Dolorosa”, które odbędzie się w naszym kościele w sobotę 11 marca br. o godz. 19.00.

Spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu studentów i absolwentów Prywatnego Policealnego Studium Sztuki Wokalnej w Poznaniu, oraz artystów działających w Towarzystwie Muzycznym „Schola Cantorum Posnaniensis“.

Spektakl oparty jest na fragmentach tekstów z „Dramatów Staropolskich“ z VII w., zebranych przez Juliana Lewańskiego, Mikołaja z Wilkowiecka „Historyja
o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim“ oraz wersetu z sekwencji „Victimae paschali laudes“ z „Księgi Psalmów“ w tłumaczeniu Leopolda Staffa.

Strona wizualna spekltaktu zawiera „żywe obrazy“ kopiujące niektóre malarskie
i rzeźbiarskie pasyjne dzieła, m. inn.: „Jezus w Ogrójcu“, „Pojmanie Jezusa“ w/g fresku Fra Angelo w Ravennie, „Złożenie do Grobu“ w/g Michelangelo Marisi da Caravaggio a także „Zaśnięcie Najśw. Marii Panny“ w/g fragmentu ołtarza Vita Stwosza.

Muzyczną kanwą są fragmenty dzieła Giovanniego Battisty Pergolesego „Stabat Mater“ a także kompozycje Alessandro Stradelli, Franciszka Schuberta, Mikołaja Zieleńskiego oraz polskie pieśni pasyjne.

Kierownictwo muzyczne oraz reżyseria spektaklu: Jadwiga Gałęska-Tritt i Barbara Tritt

Akompaniament: Henryk Tritt, Szymon Tritt i Emilia Ogonowska-Jaroń (obój).