KOMUNIKATY KURII METROPOLITALNEJ

Dnia 20 czerwca 2018 roku, w 35 rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Poznaniu oraz w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w łączności z 1050. rocznicą powołania do istnienia biskupstwa poznańskiego zapraszamy na XXIII Spotkanie Modlitewne pod Krzyżem Papieskim na poznańskich Łęgach Dębińskich (ul. Ojca Mariana Żelazka). Spotkanie rozpocznie się o godzinie 21.00 Apelem Jasnogórskim, następnie w obecności relikwii św. Jana Pawła II i św. Urszuli Ledóchowskiej zgromadzeni na modlitwie odmówią różaniec w intencji Ojczyzny oraz z podziękowaniem za 1050. lat istnienia biskupstwa poznańskiego.Tradycyjnie zaprośmy do udziału wiernych z naszych parafii, zwłaszcza wiernych z terenu miasta Poznania i okolic.

Archidiecezja Poznańska organizuje kolejną Archidiecezjalną pielgrzymkę tym razem autokarową do Sanktuariów Maryjnych Chorwacji i Bośni, w dniach od 27.04 do 5.05.2019 roku.

Przekazujemy kilka informacji na temat pielgrzymki:

 1. Termin od 27 kwietnia (wyjazd z Poznania) do 5 maja 2019 r.

 2. Cena 400 euro i 1020 zł. W tej cenie są wliczone wszystkie opłaty i bilety wstępu.

 3. Zgłoszenia na pielgrzymkę można dokonać w Kurii Metropolitalnej u Księdza Kanclerza tel. 61/851-28-00 lub (601) 772-833. Prośba o wstępne zgłaszanie liczby uczestników do końca roku 2018.

 4. Przy zgłoszeniu trzeba podać następujące dane:

 • imię i nazwisko oraz data i miejsce urodzenia,

 • adres zamieszkania z kodem pocztowym oraz telefon kontaktowy,

 • numer i seria dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz termin ważności,

 • wpłata 500 zł

 1. Pielgrzymkę obsługuje Biuro pielgrzymkowo-turystyczne Ad Astra
  z Ornontowic.

 2. Informacja o pielgrzymce oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie Archidiecezji www.archpoznan.pl. w zakładce Duszpasterstwo, Pielgrzymki.

———————————————————————————————-

ARCYBISKUP METROPOLITA Poznań, dnia 14 czerwca 2018 roku

POZNAŃSKI

Umiłowani Archidiecezjanie!

Nasza archidiecezja przeżywa w tym roku jubileusz 1050-lecia powołania do istnienia – pierwszego na ziemiach polskich – biskupstwa w Poznaniu. Z tej okazji razem dziękujemy za wspólnotę wiary oraz za wszelkie łaski, jakie z dobroci Pana Boga otrzymaliśmy na przestrzeni dziejów. Na nowo odkrywamy i poznajemy dziedzictwo i misję Kościoła, uświadamiając sobie jednocześnie wielką dobroć Boga, który przez sprawowanie sakramentów świętych i głoszenie słowa Bożego prowadzi nas do zbawienia.

Za nami jest już wiele jubileuszowych wydarzeń. Odbyły się w sesje naukowe, misja ewangelizacyjna w naszym mieście, kongres parafialnych rad duszpasterskich oraz nade wszystko parafialne dziękczynienie za dar biskupstwa poznańskiego, które miało miejsce w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, czego zewnętrznym znakiem było bicie dzwonów o godzinie 20.00 w całej Archidiecezji Poznańskiej.

Zbliżają się centralne obchody jubileuszowe z udziałem legata papieskiego, ks. kardynała Dominika Duki, przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski, władz państwowych i samorządowych oraz innych zaproszonych gości. Będą one miały miejsce w dniach od 22 do 24 czerwca 2018 roku.

Serdecznie zapraszam wszystkich Umiłowanych Archidiecezjan do wzięcia udziału w radosnym świętowaniu. Zaproszenie kieruję do kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich członków ruchów, wspólnot i organizacji katolickich działających na terenie archidiecezji. Zapraszam młodych i starszych, małżonków z dziećmi. Bądźmy razem. Niech nikogo nie zabraknie we wspólnym dziękczynieniu za dar Kościoła na naszych ziemiach.

Program centralnych uroczystości będzie następujący:

W piątek, dnia 22 czerwca br., z kościoła Ojców Franciszkanów na wzgórzu Przemysła w Poznaniu o godzinie 17.00 przejdzie procesja z obrazem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania do Poznańskiej Fary, w której o godzinie 18.00 zostanie odprawiona Msza Święta.

Sobota, dnia 23 czerwca 2018 roku będzie głównym dniem centralnych obchodów jubileuszowych 1050 lecia biskupstwa poznańskiego. Zapraszam Archidiecezjan do wzięcia udziału w procesji, która wyruszy o godzinie 13.30 z Poznańskiej Fary na Plac Katedralny. Przejdziemy tam wraz z wizerunkiem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania. Przy katedrze trwać będzie czuwanie młodych. O godzinie 17.00 rozpocznie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Jego Eminencji Księdza Kardynała Dominika Duki, legata papieskiego. Po Mszy Świętej trwać będzie radosny koncert uwielbienia.

W niedziele, dnia 24 czerwca 2018 roku o godzinie 13.00 zostanie odprawiona w Bazylice Archikatedralnej uroczysta Eucharystia dla rodzin.
Po jej zakończeniu rozpocznie się festyn dla rodzin.

Przez obecność wyraźmy naszą wiarę i pokażmy radosną przynależność do Chrystusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala.

Chorych i cierpiących proszę o modlitwę w intencji Archidiecezji Poznańskiej, zwłaszcza zaś o modlitwę w intencji błogosławionych owoców jubileuszowego świętowania oraz o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

W oczekiwaniu na wspólne świętowanie wszystkim z serca błogosławię

† Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański